Keresés Facebook Best Of Budapest Instagram Best of Budapest ENG  
Best of Budapest Measure of Quality

Best of Budapest & Hungary

Measure of Quality

A Kávé Napja 2023 - Részt vettünk az év „legkávébb” napján

Idén 11. alkalommal tartották meg A Kávé Napja elnevezésű rendezvényt az Akvárium Klubban.  Az alkalmon jelen volt a hazai kávépiac szakembereinek színe-java, valamint az érdeklődő fogyasztók is, így természetesen mi is.

    Most, hogy hűvösödnek a nappalok, mi is lehetne jobb, mint beülni valahová beszélgetni egy jó kávéra? Akár a nappaliba, egy kényelmes fotelbe. Na de milyen is az a jó kávé? Mitől jó egy kávé? Milyen módokon főhet le? Hányféle keverékből készülhet? Honnan érkezhet? Mennyi idő alatt készíthető el? A kérdések hosszú sorával és kombinációjával folytathatnánk még a felsorolást, de helyette inkább válaszokat kerestünk, és ellátogattunk az Akvárium klubba, A Kávé Napja elnevezésű rendezvényre, amelyet idén 11.alkalommal rendeztek meg. A válaszokat tehát a hazai piac legkompetensebb baristáitól, forgalmazóitól és szakembereitől kaphattuk meg.

    A rendezvényen számos kiállító vett részt, akik között voltak közvetlenül a kávét, tejmentes tejeket, berendezéseket, és egyéb kiegészítő termékeket forgalmazó brandek is.

    Jelen volt többek között a Casino Mocca. Csepregi Tamást sikerült kifaggatnunk a kávé különlegességeikről, aki egyébként a Kávé Napja Brew Blend versenyen is döntőbe jutott, amiről a későbbiekben még részletesebben olvashattok. Elmondta, hogy a keverékük 30 százalék brazil kávé és 70 százalék mosott etióp, ez az arány jellemzően a kávéikban, de az összetétel változhat a készlettől függően. Standjaiknál a keveréket és a két kávét külön lefőzve is meg lehetett kóstolni. A brazil kávéjuk egy klasszikus ízvilágot képviselő enyhén gyümölcsös kávé 1350 m-es magasságból, száraz feldolgozású. Ez azt jelenti, hogy amikor szüretelik a kávét, úgy ahogy van hagyják fermentálódni, így a kávémagon (ami a kávébab lesz), rajta marad a gyümölcshús és a héj is, amiből a mag cukrokat, savakat és más értékes anyagokat tud magába szívni. Közepes pörkölést alkalmaznak, mert nem az a cél, hogy nagyon intenzív legyen. Az etióp kávé pedig mostott, világos pörkölésű fekete teás, barackos, bergamotos ízvilágú kávé, melyből szintén filtereset és presszó alapút is kóstolhattunk.

    A Samurai Shoelace Goosebumps Coffee Lab jeges különegességgel is készült, pultjuknál tonikkal kevert jeges kávét is lehetett kóstolni. Bár ők úgy fogalmaztak „ez csak a játék része”. Ahogy vicces feliratuk hirdeti rózsaszín háttérrel: Serious coffee, no pinky”, testes intenzív ízvilágú kávéik vannak. Lonkai Mártontól megtudtuk, csak eszpresszó kompatibilis kávékapszulákkal foglalkoznak újpesti gyárukban, aminek előnye, hogy pont az kávé fő le, amit a gyártó beállít. Saját pörkölésű, magasminőségű arabica kávékkal dolgoznak, kóstolhattunk tőlük guatemalai kávét, illetve egy babszelektált fermentált kolumbiai kávét, egy kolumbiai gésa kávét, valamint az esti afterparty felelőseként, egy nagyon limitált panamai gésa kávét. Ahogy az esti afterparty-n a márka designerétől megtudtuk, a brand maga nevében, imázsában is azt kommunikálja, hogy a testes kávék ellenére, a kávézás nem egy kirekesztő „kisujj eltartós” úri mulatság. Kell, hogy legyen annyi lazaság benne, mint egy edzőcipős szamurájban. Ezt a látottak és hallottak alapján hozza is a brand.

    Helyszínen volt a MONYO Brewing Co. is, ezúttal nem kézműves söreiken volt a fókusz, hanem 2023-ban piacra dobott Cascara elnevezésű kólájukon, melyhez az alapanyagot a cascarát Costa Ricából szerzik be, mely a kávékészítéshez szintén kötődik. A cascarát itthon, mint „kávécseresznye teát” említik. Az íz kitalálója is jelen volt a helyszínen, Nagy Renáta.

    A pécsi CrackerJack Coffe Roasters standjánál ismegálltunk, a csapat 2020-ban kezdte a pörkölést, de a specialty kávé világában már évekkel hamarabb jártasságot szerezetek, szintén a legmagasabb minőségű, egyedi ízvilágú kávé van a profiljukban.  Újdonsággal is érkeztek, melyben úttörők itthon, organikus körülmények között termesztett, BIO címkével jelölt kávékat hoztak. Náluk Kenyából és Nicaraguaból érkezett kávékat kóstoltunk.

    A Cuphub is specialty kávézóknak forgalmaz különböző barista kellékeket, ezúttal Sproud nevű italukat hozták el, ami egy borsó alapú Svédországból származó allergénmentes ital. A Sproud több ízben készül és tulajdonságai a tejéhez hasonlók.

    Egy eisbock típusú kondenzált tejet a Milbokot mutatta be az Arch & Beans, ami egy édesebb, textúrájában gazdagabb tej. Érdekessége, hogy fehérjetartalma magasabb, mint a zsírtartalma, ami segíti az ízek kiemelését.

    Mindeközben a színpadon zajlott a Kávé Napja Brew Blend verseny 2023, amire amatőrök és profik is jelentkezhettek. A filterkávé versenyen a versenyzők négyféle kávét kaptak egy száraz eljárású etióp kávét, egy kenyai mosott kávét, és két nicaraguait. A 3 döntős barista produkciója között a zsűri elmondása szerint is minimális különbség volt. Az elkészült kávékat a nézők is megkóstolhatták a készlet erejéig.

    Az esemény záróakkordja pedig a már említett Samurai Shoelace afterparty-ja volt a Lokál részlegen. Bemutatták márkájukat, valamint tombolahúzással a szerencsések gyárlátogatást vagy értékes ajándékcsomagot nyerhettek, közben különleges gineket, rumokat, likőröket, valamint a már említett panamai gésa kávét kóstolhattuk meg.

     Ezután a tartalmas nap után, ha nem ittunk eddig kávét, biztosan elkezdünk inni, ha csak egyet ittunk kettőt fogunk, ha csak egyfélét ittunk többfélét fogunk inni. Amivel csak nyerhetünk, hiszen a jóminőségű kávénak számos kedvező élettani hatása van. A jó kávé fogalma pedig, ahány fogyasztó van, annyiszor definiálható újra, ehhez szerencsére ma már bőven akad választék is.

    Ha érdekelnek a legújabb kávé trendek olvasd el korábbi cikkünket itt

Vissza Még több hír
 
© IntroWeb | 2017 - Weboldal készítés, SEO