Keresés Facebook Best Of Budapest Instagram Best of Budapest ENG  
Best of Budapest Measure of Quality

Best of Budapest & Hungary

Measure of Quality

Reflexiók címmel érkezik a Határtalan design 20. jubileumi kiállítássorozat programja

2023. október 12.

A Határtalan Design kiállítás és összművészeti rendezvénysorozat első ízben valósul meg tematikus tárlatként 14 ország 76 művészének részvételével a FUGA Budapesti Építészeti Központban. A különleges nemzetközi válogatás Ligeti György zeneszerző születésének 100. évfordulójához kapcsolódva, Ligeti sokrétű alkotói tevékenységének inspirációjára született.

    A válogatásban hangszerektől kezdve, hangzó bútorokon át, a design és a képzőművészet határán létrejött hangzó tárgyakon, installációkon és az azokat bemutató filmeken keresztül, egészen a hangzó vagy zenei asszociációkkal bíró ékszerekig terjedő anyagot láthat a közönség.

    A kiállító művészek között olyan, nemzetközileg is jelentős alkotók szerepelnek, mint a fiatal finn Hemmo Honkonen akinek harmonika hangját idéző akusztikus széke, illetve nyitáskor az ajtóba épített cintányért megszólaltató fali szekrénye látható Budapesten. Az Osloban élő grúz származású zeneszerző és hangművész, Koka Nikoladze zenélő objektjébe a Koka's Drone Box No. 1-be hétköznapi tárgyakat – műanyag poharat, rugót, gyöngyöt és fenyőtobozt – is beépít. A Koppenhágában élő művészeti, mérnöki és zenei alapokról induló görög képzőművész és akusztikai mérnök, George Koutsouris From an analog to a digital world – Variation 1 című tárgyában rozsdamentes acél gépcsavarok között elektromos motorral mozgatott festett bükkfa golyók találhatók az analóg és a digitális világ egymásra hatását szimbolizálva. A formatervezett tárgyak között különleges színfoltot képvisel a lengyel Kamil Laszuk Red Dot díjas Musicon-ja, valamint az olasz Lorenzo Bravi Hit the beat című interaktív hangzó tárgya, amely izgalmas példa arra, miként válhatnak hétköznapi tárgyak valódi hangszerré.

    A magyar alkotók munkái közül látható például a Hermina Alkotócsoport egyik tagja, Kertész Krisztián fizikus fény-mozgás-hang kapcsolatára épülő GOTO 10_2 című interaktív objektje, Sztruhár Zsuzsa „biciklikerekes” zenegépe, Váczi Dániel és Terebessy Tóbiás Glissonic fúvóshangszer-családjának Glissotar névre keresztelt darabja, valamint Pinviczki Judit résdobjai és hangzó ékszerei. Az Ejtech Dung-Dkar Cloak fraktál faliszőnyege is szerepel a szelekcióban, amely intuitív módon tárja elénk a tapintás és a hangképzés összefüggéseit.

    Külön tematikus egységet alkotnak a hangzó, illetve a zenére asszociáló ékszerek. Ezek közé tartozik a pozsonyi VŠVU/AFAD Studio S+M+L_XL – Metal and Jewel tanszékén frissen végzett ukrán származású Ilarii Omelchenko az Öröm hangjai című ékszersorozata, amelyet a nyugat-ukrajnai végtelen mezők hangjai inspiráltak.

 

Vissza Még több hír
 
© IntroWeb | 2017 - Weboldal készítés, SEO